Gripa aviară a revenit în Delta Dunării

20 de gâşte din Delta Dunării, folosite ca păsări santinelă, au fost depistate cu virusul slab patogen al gripei aviare (H5N3), a cărui tulpină nu este periculoasă pentru om, a anunţat, vineri, Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA). Citește mai departe…

Lebedele – ultima ţintă a braconierilor

Braconierii de la Dunăre împuşcă tot ce le zboară prin faţă. Acum şi lebede, nu doar gâşte sălbatice. La Cernavodă, doi bărbaţi au fost reţinuţi pentru vânarea de lebede – specie ocrotită de lege.