Alertă în Lunca Dunării: fluviul a depăşit cota de inundaţii

Sursa: www.tvr.ro - Mediu

Debitul fluviului a depăşit cota de inundaţie la patru staţii hidrometrice şi continuă să crească! Peste 3.000 de hectare de teren au fost inundate, iar mai multe localităţi ar putea fi evacuate.Dunărea s-a revărsat şi a inundat mii de hectare de teren. În comuna Gârcov, din judeţul Olt, apa a ajuns aproape de casele oamenilor. Ei se tem că Dunarea le va înghiţi gospodăriile, aşa cum s-a mai întâmplat în urmă cu patru ani. Autorităţile locale au luat la pas împreună cu prefectul judeţului întreaga zonă afectată de revărsarea Dunării şi s-a ajuns la concluzia că deocamdată nu se impune evacuarea sătenilor ameninţaţi de ape. Nici oamenii nu stau cu mâinile în sân. Ei speră ca sacii de nisip asezaţi în calea apelor îi vor proteja cât de cât. Asta, în condiţiile în care nivelul Dunării nu va creşte mult în următoarele zile. O soluţie definitivă ar fi, spun sătenii, construirea unui dig de apărare. Primarul spune, însă, că pentru asta este nevoie de fonduri importante, de care, însă, bugetul local nu dispune.

Articole similare

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.