Aceste cuvinte au căzut ca un trăznet asupra a mii de români. Tragedia inundaţiilor este trăită de peste 4000 de familii, iar ravagiile revărsării apelor se pot vedea în mii de localităţi din 14 judeţe. După ce membrii Guvernului au realizat dimensiunea dezastrului, vineri a fost rândul preşedintelui Traian Băsescu să vadă ce a rămas în urma viiturilor. Pentru sinistraţi însă, drama continuă. Precipitaţiile şi pericolul revărsării Siretului nu au dispărut, meteorologii şi hidrologii au emis noi avertizări pentru următoarele 48 de ore. Morţi, sute de sinistraţi, suferinţă şi neputinţă. Un scenariu care se repetă obsesiv în ultimii ani, în judeţul Bacău. Localnicii din Schineni şi Săuceşti privesc încremeniţi cum Siretul le distruge tot ce au agonisit între două dezastre. Satul Schineni este aproape cu totul sub apă, iar la Săuceşti vineri dimineaţă s-a dat ordin de evacuare. Dunărea îi ţine în tensiune pe gălăţeni şi tulceni. La Şendreni, apa a şubrezit digul de apărare al comunei şi peste o sută de familii se tem că vor fi evacuate. La Tulcea, în unele aşezări din Delta Dunării a fost instituită stare de alertă.